Salvátor

- Propozice -

 • Termín: 1. března 2023
 • Start a místo registrace: kemp Pilák (v zadní části u vjezdu do lesa)
 • Startovné: 50 Kč
 • Registrace: od 16:00 do 16:45
 • Hromadný start: 17:00
 • Parametry tratě: délka 6,5 km, převýšení 121 m
 • Terén: všestranný krosový - mix lesních pěšin a cest od zpevněných až po téměř neznatelné. Trať bude značena.
 • Parkování: pořadatel nezajišťuje. Možnost parkování u hráze na centrálním parkovišti pro areál.
 • Hlídání dětí: je možné zajistit po předchozí domluvě.
 • WC: není zajištěno
 • Převlékání: v lese za stromem
 • Vyhlášení výsledků: po závodě předání diplomů prvním třem v každé kategorii
 • Pořadatel: tým Žďárak, etapu zaštiťuje Tomáš a Klára Bořilovi
 • Poděkování: Sportis Žďár nad Sázavou
 • Závodníci se účastní na vlastní nebezpečí

Podrobné info o trati

Okolí studánky Salvátorky - "the best of Zdar". Lesy za Pilákem netřeba žádnému Žďárákovi představovat. Tento běh nás provede částí lesního komplexu táhnoucího se až ke Žďírci, jenž disponuje abnormálně rozšířeným spodním patrem lesa. Přijatelná délka, výběh na nejvyšší vrchol v okolí Adamův kopec, rovinatý úsek po drážce na zrychlení, měřený segment na závěrečném stoupání, návštěva ovocných sadů a jezírka Vápenice, minimum asfaltu, start a cíl v klidu pilácké zátoky - to je trasa ve zkratce. Výškový profil je pěkně běhatelný, proto ho zvládne i začátečník.

Mapa okruhu (odkaz na mapy.cz):

Prostor startu a cíle:

Žďárák prémie (vysvětleno ZDE):

Trasa začíná v autokempu Pilák, konkrétně na úrovni spojnice sportovního hřiště a první chaty - viz schéma pro start a cíl (situace č.1 na přehledové mapce a fotkách). Po startu trasa vede dokola kolem kempu po asfaltovém oválu (ve směru hodinových ručiček). Mineme po pravici startovní "čáru" a u závory točíme o 90 stupňů doprava a opouštíme asfalt. Zde se napojujeme na modrou turistickou značku, která nás bude provádět trasou Žďáráka příští 2 km. Necháme se vést značkami, komfortně nás provedou přes většinu nepřehledných míst.

Na tomto "modrém" úseku je pouze jedno "kritické místo" (situace č. 2). Zde je třeba se držet značky a "vykroutit" vnější strany trojúhelníku, který zde tvoří cesty. Jinými slovy nevyužít zkratku, která se nabízí.

Po modré přebíháme Adamův kopec, nejvyšší bod na trati, a z lesa se připojujeme na výraznou šotolinovou cestu. To je místo, kde opouštíme modrou značku (situace č. 3). Modrá značka odbočuje ostře doleva po šotolinové cestě, my však odbočujeme z této cesty rovně až mírně doprava a pokračujeme po klasické lesní cestě.

Klesáme z kopce a na vidlicové křižovatce se držíme vlevo (situace č. 4).

I dále se cesta stále kroutí mírně doleva. V místě, kde se cesta narovná a povede nás podél plotu oplocenky se dostaneme k situaci č. 5. Za oplocenkou si musíme všimnout odbočující cesty doprava, na kterou se vydáme. Doporučujeme místo nastudovat z fotek. Místo poznáme i podle toho, že v dálce již mezi stromy prosvítá asfaltová cesta "na Račín" a velká kůrovcová paseka.

Po nové cestě běžíme jen chvilku a už jsme na zmíněné asfaltce na Račín/Drtič. Zde točíme téměř o 180° (situace č.6) a běžíme další krátký úsek po asfaltu směr Žďár. Jakmile se ovšem asfaltka začne stáčet doleva do kopce, my pokračujeme rovně po tzv. "drážce" (bývalé lesní železnici). Následující úsek (necelý 1 km) je úplná rovina a není v něm navigačně "co řešit". Odbočíme až na dalším křížení s asfaltkou, a to prudce doleva do kopce. Nabereme směr jezírko Vápenice. Jakmile se dostaneme k jezeru, asfaltovou křižovatku proběhneme rovně a začneme obíhat jezírko po pravém břehu.

To už jsme ale v místě situace č. 7. Pěšina se zde rozděluje na dva směry. Doprava odbočuje širší cesta a turistická značka. My volíme variantu rovně - užší pěšinku, která nás vynese přímo na velké křižovatce (situace č. 8). Zde se dáme o 90° doprava a z otevřeného prostranství vbíháme po široké lesní cestě mírně z kopce do lesa. Po této cestě se držíme cca 600 m.

Poslední kritické místo trati nás čeká zde - situace č. 9. Na levé straně nejdříve mineme pás zmlazení/hustník, za kterým se na lesní cestě nachází vidlicová křižovatka. V tomto místě hned za hustníkem odbočíme o 90° doleva do prudkého kopce po poměrně málo výrazném průseku do stráně. Opět doporučujeme místo nastudovat z fotek.

To už ale stoupáme do prudkého kopce, posledního na trase. Následujících 250 m stoupání je zároveň tzv. Žďárák prémie, o tom ale více ZDE (prostě ho zkuste vyběhnout co nejrychleji :)). Jakmile vystoupáme na horizont, dostaneme se k asfaltce z Rozcestí Salvátor do Žďáru. Tuto komunikaci překřížíme rovně a pokračujeme stále stejným směrem po navazující cestě na druhé straně silnice. V místě křižovatky mineme kříž.

To už klesáme téměř k cíli. Proběhneme kolem čerstvě těžených pasek (pozor!) a zastaví nás až výrazná šotolinová cesta stoupající z kempu, kde jsme vystartovali. Vede po ní zelená turistická značka. Už jsme téměř v cíli. Odbočíme doprava na cestu a po ní běžíme až do kempu. U závory odbočíme doleva a po pár metrech jsme v cíli. Startovní a cílová čára jsou jedno (ovál jako po vystartování tedy již neběžíme!).